Adwokat i radca prawny. To dwa zawody, które często bywają mylone. Postarajmy się pochylić nad tym drugim i precyzyjnie wyjaśnijmy, kto może zostać radcą prawnym.

Radca prawny – Katowice, Warszawa, Kraków. Oferta usług jest szeroka

To istotna cecha tego zawodu. Zwłaszcza w dużych miastach rynek usług prawnych świadczonych przez radców jest szeroki. Duże nasycenie rodzi też sporą konkurencyjność w branży, a prawdziwe sukcesy osiągają tylko najlepsi i najbardziej doświadczeni. To zresztą jedna z cech charakterystycznych zawodu – młody adept sztuki prawniczej nie może liczyć na łatwy start, a środowisko przyjmie go raczej, jako potencjalnego konkurent aniżeli „biznesowego partnera”.

Kto może zostać radcą?

Oto kilka czynników warunkujących możliwość wykonywania zawodu radcy prawnego:
– ukończenie magisterskich studiów prawniczych w Polsce (lub studiów zagranicznych honorowanych w Polsce)
– posiadania pełni praw publicznych
– posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
– nieskazitelny charakter
– odbycie aplikacji radcowskiej
– złożenie egzamin radcowskiego

Jak zostać radcą

Przyszły radca prawny musi odbyć pięcioletnie studia prawnicze. Następnie konieczne jest zdanie egzaminu radcowskiego – to weryfikacja wiedzy z całego okresu studiów. Jeżeli to się uda, dawny student, staje się aplikantem. Aplikacja prowadzona jest przez okręgowe izby radców prawnych. Po trzech latach aplikanta czeka jeszcze jeden egzamin – radcowski, pisemny egzamin państwowy. Składa się z pięciu części i polega na poradzeniu sobie z pytaniami z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego, a także z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. Ostatnim krokiem jest uzyskanie wpisu na listę radców prawnych i złożenie ślubowania.

Radca prawny a adwokat

Wbrew pozorom oba zawody są do siebie bardzo zbliżone. Radca nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych. W pozostałym zakresie z punktu widzenia klienta jego obowiązki są tożsame z tymi, które wykonuje adwokat. Dlatego coraz częściej mówi się o możliwości połączenia tych profesji. Czy tak rzeczywiście się stanie? O tym przekonamy się w najbliższych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *