Magister prawa – zdobycie takiego tytułu nie pozwala jeszcze wykonywać mniej lub bardziej znanego zawodu prawniczego. Czas na dostanie się na wybraną aplikację prawniczą, co wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe.
Ukończenie aplikacji prawniczej to współcześnie jedyna droga do zostania adwokatem, sędzią czy radcą prawnym. O tym, że warto postawić na zawody prawnicze, nie trzeba wcale długo przekonywać. To ogromny prestiż, ogromne perspektywy pracy oraz spełnianie własnych aspiracji w złożonym świecie prawa. W jaki sposób należy wybrać konkretną aplikację prawniczą? Jakie rodzaje aplikacji prawnicy mają do wyboru?


Wiele dostępnych dróg rozwoju – aplikacje prawnicze
Żeby uzyskać status aplikanta należy przystąpić do egzaminu na konkretną aplikację. Egzamin to test składający się z kilkuset pytań jednokrotnego wyboru. Kiedy najczęściej odbywają się egzaminy na poszczególne aplikacje?
Egzaminy na aplikację ogólną, która jest dedykowana dla przyszłych sędziów oraz prokuratorów odbywają się na przełomie października i listopada. Z kolei egzaminy na aplikację komorniczą, adwokacką, notarialną i radcowską są przewidziane na wrzesień.
Żeby wykonywać wybrany zawód prawniczy należy ukończyć jedną z wybranych aplikacji prawniczych:
– aplikację adwokacką;
– aplikację ogólną dla sędziów i prokuratorów;
– aplikację radcowską;
– aplikację komorniczą;
– aplikację notarialną.
Po ukończeniu powyższych aplikacji można już z powodzeniem wykonywać zawody prawnicze, czyli zostać adwokatem, sędzią, prokuratorem, radcą prawny, komornikiem lub notariuszem.
Aplikacje prawnicze trwają średnio przez kilkanaście miesięcy. Nie są to jednak zwykłe wykłady czy ćwiczenia, takie jak na zwykłych studiach. Aplikacje to połączenie zajęć teoretycznych oraz praktyk w konkretnych kancelariach lub zakładach sądowych. Przebieg i specyfika poszczególnych aplikacji prawniczych został uregulowany przez szereg ustaw oraz regulaminów.
Wszystkie aplikacje kończą się egzaminami teoretycznymi i praktycznymi.


W jaki sposób wybrać aplikację prawniczą? Która aplikacja będzie najlepsza?
W większości przypadków już w momencie zaczyniania studiów na kierunku prawniczym osób wie już, jaki zawód prawniczy chce wykonywać w przyszłości. Niektóre profesje należą do gorzej lub lepiej płatnych,  z kolei inne są mniej lub bardziej wymagające. Wybór aplikacji prawniczej powinien zostać uzależniony od kilku istotnych czynników. W każdym przypadku warto jednak pamiętać, że dla jednych zawód adwokat to spełnienie najskrytszych marzeń, dla innych liczy się tylko najwyższy stopień świata prawniczego, czyli bycie sędzią. Nie ma lepszej aplikacji prawniczej. Istnieją po prostu ludzie powołani do wykonywania konkretnego zawodu.
Wybór aplikacji prawniczej warto uzależnić od następujących czynników:
– możliwości utrzymania stałego zatrudnienia na rynku pracy;
– możliwości otworzenia własnego biznesu;
– możliwości kierunku rozwoju zawodowego;
– indywidualnych przekonań do wykonywania konkretnego zawodu prawniczego;
– konkurencyjności na rynku prawniczym;
– konieczności znajomości języków obcych;
– wysokości zarobków;
– tradycji rodzinnych;
– indywidualnych predyspozycji do wykonywania konkretnego zawodu prawniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *