Kancelaria notarialna to miejsce, w którym załatwimy szereg spraw związanych ze sporządzeniem aktów notarialnych czy poświadczeń. Notariusz to odpowiedzialny zawód, dlatego w pełni profesjonalnie może wykonywać go naprawę nieliczna grupa prawników. Z powodu sporej konkurencyjności trudno otworzyć również własne biuro notarialne. Katowice, Warszawa czy Wrocław to miasta, w których znajdziemy najwięcej kancelarii notarialnych. Kim tak właściwie jest notariusz? Jak prezentuje się zakres jego obowiązków?

Notariusz – dzisiaj i wczoraj
Dawniej w Polsce notariusz nazywany był rejentem. Pierwsze dokumenty, które sporządzane zostały przez profesjonalnych notariuszy pojawiły się już XIII wieku. Pierwsza ustawa o notariacie powstała w 1933 roku. Zakres obowiązków notariusza zmienił się na przestrzeni lat. Pod koniec lat osiemdziesiątych profesja ta została uznana jako wolny zawód. Dzisiaj notariusz nie jest więc urzędnikiem państwowym. Może ona pracować również we własnej kancelarii notarialnej. Notariusz to także zawód zaufania publicznego.
Czynności notarialne
Obowiązki notariusza są bardzo różnorodne, a ich lista jest dość szeroka. Do najczęściej wykonywanych zadań zaliczymy:
– sporządzanie aktów notarialnych oraz poświadczeń dziedziczenia;
– sporządzenie poświadczeń, m.in.: zgodności kopii z oryginałem oraz własnoręczności podpisu;
– przyjmowanie depozytów: papierów wartościowych, pieniędzy czy danych na nośnikach multimedialnych;
– składanie wniosków o wpis do księgi wieczystej;
– sporządzanie protestów czeków i weksli.
Wszystkie czynności notarialne określane są w ustawie z 1991 roku – Prawo o notariacie. Każdy notariusz powoływany jest przez ministra sprawiedliwości. Rola notariuszy skupia się na zabezpieczeniu kilku stref obrotu cywilnoprawnego, m.in. umów sprzedaży.
Czy ta profesja posiada jakikolwiek wady? Zaletą z pewnością będą wysokie zarobki. Do wad musimy zaliczyć jednak wysoką odpowiedzialność oraz konieczność poświęcenia wielu lat na zdobywanie wykształcenia oraz doświadczeń zawodowych.
Niezbędne wykształcenie zawodowe
Wiemy już, kim jest notariusz i w jakiś sposób kształtuje się jego pozycja na rynku pracy. W takim razie, jak zostać notariuszem? Pierwszy etap to ukończenie studiów prawniczych z tytułem magistra prawa. Kolejne lata edukacji to oczywiście 2,5-letnia aplikacja notarialna, która kończy się egzaminem. Notariusz musi odbyć również niezbędną praktykę oraz staż zawodowy – asesurę notarialną. Praktyka sądownicza trwa sześć miesięcy, z kolei asesura – 2 lata.

Kancelaria prawna to marzenie niejednego początkującego notariusza. Jego zawód to niezwykle prestiżowa profesja, która właściwie od zawsze cieszyła się ogromnym poważaniem wśród społeczeństwa. Notariusz pozwala nam przede wszystkim załatwić wszystkie sprawy związane z nadawaniem dokumentom ważności prawnej. Jak wybrać najlepsze biuro notarialne? Katowice czy Warszawa? Najlepiej kierować się prestiżem kancelarii oraz dobrymi opiniami klientów.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *