Notariusz to zawód, który właściwie od zawsze cieszył się ogromnym poważaniem. Droga do wykonywania tego stanowiska jest niezwykle trudna. Nie każdemu uda się ją przejść. Kancelaria notarialna to miejsce pracy wszystkich notariuszy. Jak znaleźć dobre biuro notarialne? Katowice, Warszawa, ale także inne większe czy mniejsze miasto posiada nawet kilka kancelarii. W wyborze konkretnej powinniśmy kierować się przede wszystkim prestiżem i opiniami na temat biura.
Jak zostać notariuszem – pierwszy etap
Wydaje Ci się, że swoją drogę do zostania notariuszem powinieneś zacząć od dostania się na studia prawnicze? Wszystko rozpoczyna się jednak znacznie wcześniej. Motywacja, osobiste predyspozycje oraz determinacja do robienia znacznie więcej niż wymagane – oto początek drogi do zostania naprawdę dobrym notariuszem. Czy każdy może zacząć swoją karierę zawodową na notarialnej ścieżce? Raczej nie. Każdy notariusz powinien posiadać bowiem pewne cechy charakteru oraz predyspozycje. Należy wymienić wśród nich szczególnie:
– otwartość na nawiązywanie relacji międzyludzkich, komunikatywność;
– odporność na stres;
– umiejętność pracy pod presją czasu;
– nienaganną aparycję oraz schludność;
– profesjonalne podejście oraz wszechstronną wiedzę.
Każda kancelaria notarialna zatrudnia najlepszych. Nie tak łatwo dostać się również na samą aplikację notarialną. Oczywiście po ukończonych studiach prawniczych. Takie studia można podjąć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Najlepiej wybrać jak najbardziej renomowaną uczelnię z wydziałem prawa i administracji. Ukończenie prestiżowego uniwersytetu lub akademii daje większe szanse na zdanie egzaminu na aplikację notarialną.
Aplikacja notarialna
Każdy, kto zgłasza swoją gotowość do rozpoczęcia aplikacji notarialnej w kancelarii prawnej musi oczywiści ukończyć studia prawnicze, posiadać obywatelstwo polskie wraz z pełnią praw cywilno-obywatelskich. Egzamin na aplikację notarialną sprawdza wiedzę kandydatów z kilku zakresów tematycznych, m.in. prawa rodzinnego, prawa gospodarczego czy prawa Unii Europejskiej. Każda aplikacja notarialna trwa przez 2,5 roku. Podczas jej trwania należy odbyć również sześciomiesięczną praktykę w wybranym sądzie. Każda aplikacja kończy się egzaminem notarialnym.
Egzamin notarialny
Egzamin ten składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to rozwiązanie testu stu pytań jednokrotnego wyboru. Druga część to opracowanie projektu aktu notarialnego oraz opinii prawnej. Po zdaniu egzaminu należy jeszcze odbyć staż zawodowy, czyli asesurę notarialną. Trwa ona dwa lata. Dopiero po zakończeniu asesury można otworzyć własne biuro notarialne. Katowice, Warszawa, Kraków, Poznań – wszystkie miasta stają przed otworem przed potencjalnym notariuszem. Musi on również uzyskać wpis na listę notarialną.

Zostanie notariuszem wiąże się z poświęceniem wielu lat na zdobycie wykształcenia. Praca w takich miejscach jak kancelaria notarialna jest bardzo wymagająca. Jednak satysfakcja z wykonywania prestiżowego zawodu rekompensuje wszelkie trudy i zmagania edukacyjne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *