Przyjęcie spadku w ujęciu prawnym od zawsze wzbudzało wiele wątpliwości. Po nowelizacji przepisów, proces ten jednak zdaniem ustawodawcy miał zostać uproszczony.

Czy rzeczywiście tak się stało, i jak w świetle nowych przepisów można przyjąć spadek?

Moment zostania spadkobiercą

Spadkobierca staje się nim w chwili śmierci spadkodawcy. Nie oznacza to jednak, że niejako automatycznie, staje się też osobą dziedziczącą cały majątek zmarłego. Taki stan mógłby rodzić niepożądane, konfliktogenne sytuacje. Dlatego przyjęcie spadku stanowi oświadczenie woli spadkobiercy, które można złożyć przed sądem lub które może przyjąć notariusz.

Przyjęcie proste

Nazywane inaczej przyjęciem spadku wprost to sytuacja, w której spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń i odpowiada w całości za wszystkie długi spadkowe całym swoim majątkiem. Jeżeli długi spadkodawcy okażą się wyższe niż wartość spadku, spadkobierca będzie musiał je spłacać z własnego majątku.

Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza

To stosunkowo komfortowe rozwiązanie dla spadkobiercy, którego odpowiedzialność zostaje ograniczona jedynie do wysokości wartości spadku. Oznacza to, że spadkobierca nie musi oddać wierzycielom spadkodawcy więcej, niż wynikałoby to z kwoty otrzymanej z tytułu dziedziczenia.

Nowe przepisy

Kluczowym elementem nowelizacji z 2015 roku jest kwestia przyjęcia modelu odpowiedzialność, gdy po śmierci spadkodawcy mamy do czynienia z brakiem reakcji spadkobiercy. Poprzednia regulacja – wielokrotnie krytykowana – uruchamiała po przekroczeniu 6 miesięcy tryb przyjęcia wprost. To rodziło spore problemy dla spadkobiercy. Obecnie więc przyjęto model przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza.

Zaufaj profesjonalistom

Przyjmując spadek można to zrobić na drodze postępowania sądowego, ale możliwe jest także złożenie odpowiedniego oświadczenia na ręce notariusza. Na Górnym Śląsku wybór odpowiedniej kancelarii notarialnej, dla dokonania takiej czynności jest szeroki. Warto skorzystać jednak z pomocy, tych, którzy mają dobrą renomę. Do tego grona zaliczana jest m.in. kancelaria Notariusz Notus z Katowic. Pamiętaj, że sprawna obsługa prawna zaoszczędzi twój czas i pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *